Nie zapominaj o tabliczce z numerem i ulicą na swoim domu!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że za brak tabliczki informującej o numerze swojego domu może narazić się na karę grzywny. Ponadto, tabliczka czy numer muszą być umieszczone w odpowiednim miejscu i widoczne nie tylko w trakcie dnia!

Właściciel, dozorca, administrator czy użytkownik budynku ma obowiązek widocznego oznakowania nieruchomości, o czym informują przepisy prawa wykroczeń. Nie jest to obecnie obowiązkiem gminy czy państwa, dlatego też tabliczki informacyjne tego rodzaju trzeba zamawiać samodzielnie.

Informacja o numerze domu, a najlepiej również o jego ulicy, powinna znajdować się w widocznym miejscu – na ścianie frontowej, która widoczna jest od ulicy. Nie można z kolei umieszczać jej na ogrodzeniu. Warto też pamiętać o tym, że nr domu powinien być widoczny nie tylko w ciągu dnia, ale i nocą, dlatego też powinien być on podświetlany. Ma to pomagać służbom w znalezieniu odpowiedniego budynku.

Jeżeli tabliczka czy numer domu nie będą widoczne, w takim przypadku najczęściej dochodzi do pouczenia, ale już za kolejnym razem może dojść do wystawienia mandatu, którego maksymalna wysokość wynosi 250 złotych.

Gdzie można zamówić tabliczki i numery na dom? Obecnie ich realizacją zajmują się firmy, które wykonują reklamę zewnętrzną – można wówczas zamówić takie elementy, które będą najbardziej pasowały do elewacji budynku i będą posiadały wszystkie potrzebne informacje. Także można zakupić je jako gotowe ze standardową numeracją, ale już bez oznakowania ulic.